Programa 2016

GIŽO ETNOGRAFINĖ SODYBA – MUZIEJUSunnamed16.00
„RUDENINĖS BŪRŲ GODOS“

Lietuvininkai didbūriai, kuriuos įkūnys Priekulės E. Vicherto teatro aktoriai, į šventės vietą  atveš per metus užaugintą ir nupenėtą Oželį. Drevernos „Žvejytės“  jį priims, tinkamai parengs Apeigai. Klaipėdos EKC folkloro ansamblis „Kuršių ainiai“ dainomis, rateliais ir šokiais šlovins išeinančią Saulę.

 

17.00 ,,SENŲJŲ RUDENS LAIKOTARPIO AUKOJIMŲ RITUALŲ IR KITŲ APEIGŲ PRASMĖS“

Susitikimas su etnologu Rimantu Balsiu

 

18.00 ETNODOKUMENTIKA

 ,,SEMME“ (60 MIN); ,,VĖJŲ ŽEMĖ“ (51 MIN)

„SEMME” (prūsiškai „žemė”) – tai pilnametražis dokumentinis filmas apie Lietuvos etnokultūrą. Filmas apima žygių, tikėjimo ir tautodailės temas, kurios atskleidžiamos per tris asmenybes, visą savo gyvenimą paskyrusias tradicijų puoselėjimui. Filmo veikėjai – aktyvūs šių idėjų skleidėjai, tautinio atgimimo judėjimo pradininkai: krivis Jonas Trinkūnas, geografas Tadas Šidiškis ir tautodailininkas Algirdas Verseckas. Apie jų veiklą, etnokultūros tradicijas filme kalbės istorikai, etnografai, antropologai, tautodailininkai. Filmo režisierius, scenarijaus autorius – Ernestas Samsonas; idėjos autorius, prodiuseris – Simonas Naudžius; VšĮ ,,KAKAVA”;

,,VĖJŲ ŽEMĖ” – intriguojantis, jausmingas pasakojimas apie pajūrio miestelį Šventąją ir joje įsikūrusią nykstančią Kuršių – Lietuvos Latvių bendruomenę. Tai primiršta ir mažai kam bežinoma šios buvusios žvejų gyvenvietės istorijos dalis, liudijama paskutiniųjų senosios kartos Kuršių palikuonių lūpomis. Filmo režisierius, scenarijaus autorius – Ernestas Samsonas.


SENASIS UOSTAS

18.00 FILMŲ IR ANIMACIJOS KAMBARYS (I PROGRAMA)

Jaunųjų Lietuvos kūrėjų autoriniai darbai

Programoje išvysime Vilniaus dailės akademijoje studijuojančių,  jau baigusiųjų medijų studijas ir būsimų studentų darbus. Bus pristatyti keli nauji, prieš premjeriniai filmai. Peržiūrų iniciatorius, repertuaro sudarytojas, vizualiosios medijos ir animacijos menininkas iš Klaipėdos Pijus Čeikauskas, studijuoja ir kuria Vilniuje. Pats, kaip kūrėjas, savo idėjas reiškia įvairiose terpėse – nuo judančių piešinių, paveikslėlių iki instaliacijų ir performansų meno.

 

20.30 UGNINIAI LYGIADIENIO VIRSMAI

Skulptūrų kūrybinei gimčiai didelę inspiraciją davė susitikimas su etnologu Rimantu Balsiu. Diskusija apie senuosius rudens laikotarpio ritualus, apeigas, tradicijas, simbolius ir jų prasmes padėjo sukurti meninę viziją, kurią autoriai, dirbdami kartu su savanoriais, padėjėjais per 9 kūrybinės stovyklos dienas pavers meninias senojo uosto molo objektais. Žiūrovo lauks įtaigi, senas tradicijas turinčio ritualo interpretacija. Vizualus, muzikalus, ekspresyvus reginys, užburianti ugnies, muzikos bei erdvės atmosfera, įtraukianti į žaidimą su gamtos stichijomis.

Šventinė ugnies žaismė bus lydima projekto DONIS sukurta muzika. Tai unikalus lietuviškas post-folklorinės muzikos projektas iš Klaipėdos, kurį įkūrė etnoinstrumentininkas Donatas Bielkauskas. Šioje muzikoje itin savitai dera senasis baltiškas folkloras ir šiuolaikinės muzikos aranžuotės. Muzika gili, subtiliai išlaikyto ir didingo skambesio. Šiam vakarui kartu muzikuoti prisijungia lumzdelio virtuozas Mantvydas Vilys ir jaunatviškai žavinga smuikininkė Kotryna Jonušaitė.

21.30 FILMŲ IR ANIMACIJOS KAMBARYS (II PROGRAMA)

Lietuvos ir užsienio kūrėjų ekspermentiniai darbai

Laisvoji, neįpareigojančių  bei dar nematytų, premjerinių trumpametražių filmų programa. Filmai suksis iki paskutiniojo žiūrovo.

 

 21.30 APEIRONAS SEKA ŠIURPES

Lietuvių liaudies siaubo pasakos – ką čia bepridurti?! Nebent tai, kad nebus lopšio, baltų sermėgų ar žibalinių lempų, nes teatras ,,Apeironas“ gyvena šiais laikais. Todėl kviečia šių laikų žmogų prisiminti vaikystę arba kompensuoti jos neturėjimą. ,,ŠIURPĖS“ skirtos suaugusiems, bet gali klausytis ir vaikai su nemiga. ,,ŠIURPES“ savaip seks ir interpretuos teatro aktorės – Kristina Švenčionytė, Greta Kazlauskaitė ir Eglė Kazickaitė.

 


DREVERNOS KULTŪROS NAMAI

 

Foto paroda ,,RAGU PER DANGŲ“  Jordi NN

 

20.00 EISENA Į SENĄJĮ UOSTĄ

Simbolinės Drevernos oželio palydėtuvės. Iškilminga eisena, lydima apeiginiais būgnų griausmais,  dūdmaišių raudojimais pajudės nuo Drevernos kultūros namų į senąjį uostą.

22.00 TRADICINIŲ ŠOKIŲ NAKTIS

Skirtingų šalių šokių melodijos skamba iki ryto – šokėjai pasirengę tiek pat šokti. Sustabdyti laiką šokyje, pajusti nakties ilgį, kartu ir visą beateinantį gamtos virsmą – tai ir nutinka. Šauniausi muzikantai, puikūs šokėjai taip pradeda dar vieną Klaipėdos  tradicinių šokių klubo veiklos rudens sezoną. Dalyvaus folkloro klubas ,,SITA“ iš Minsko, tradicinių šokių klubų atstovai – muzikantai bei šokėjai iš Latvijos ir Estijos, instrumentinio folkloro grupė ,,ByTikZyz“, LMTA etnomuzikologijos katedros studentė Emilija Vaiginytė, muzikantas Jogintas Čepulis, Klaipėdos EKC tradicnių šokių klubo muzikantai ir šokėjai.